Jak zostać influencerem?

Pytanie warte milion, prawda? Oto 10 kroków, które zbliżą się do bycia wpływowym twórcą.

Zanim przejdziesz do lektury proszę, zapamiętaj jedno – poniższe 10 kroków na pewno naprowadzi cię na właściwy kierunek, wyjaśni ważne tematy i pewnie rozwieje kilka wątpliwosci. Nie jest to jednak 100 – procentowa recepta, jak zostać influencerem. Pewnie nie staniesz się nim w ciągu jedne nocy. Gwarancji nie daję. Daję za to zestaw bardzo przydatnych wskazówek, które zbudowałam w oparciu o własne doświadczenie i obserwacje. Powodzenia!

Determinacja.

To nie jest praca na jeden dzień, ani nawet jeden miesiąc. Często więcej niż rok. Jesteś na to gotowy/a? „Wpływaczy” w każdej branży przybywa codziennie. Wybić się, wyróżnić jest coraz ciężej, to jednak na pewno nie znaczy, że nie możesz tego osiągnąć. Zapakuj około dwóc ton determinacji i działamy dalej.

Motywacje.

Zastanów się, jakie są Twoje motywacje i pobudki do zostanie influencerem. Dlaczego chcesz tworzyć? Jeśli ze względu na popularność dla niej samej lub aby szybko i łatwo zarabiać na współpracach, możesz się rozczarować.

Wartość.

Określ, jakie są mocne strony tego, co oferujesz. Dlaczego ludzie będą chcieli Cię słuchać. Co znajdą u Ciebie, czego nie znajdą u nikogo innego? Znaj swoje mocne strony, wyróżniki, ale też wartości dla odbiorców.

Forma.

W czym czujesz się najlepiej – jeśli pisząc blog jest dla ciebie, jeśli mówić pomyśl o podcaście, a może wolisz video? Rozważ to również pod kątem tego, jak treści, które zaoferujesz będą najłatwiej przyswajalne dla odbiorców.

Miejsce.

Kiedy już wiesz, w jakiej formie chcesz przekazywać swoje treści, wybierz swój kanał. Filmy możesz publikować na YouTube, ale też na Facebooku i InstaStories. Blog możesz prowadzić na swojej własnej domenie, ale także w notatkach na Facebooku. Tam też możesz wrzucać atrakcyjne zdjęcia i grafiki, podobnie jak na Instagramie.

Strategia.

Duże słowo, szczególnie, gdy zaczynasz, ale to właśnie jej będziesz potrzebować. Budujesz przecież markę. Zbuduj zatem również plan: jak będziesz docierać do odbiorców, przekonywać ich do siebie. Co będziesz publikować w pierwszym, trzecim tygodniu, a co po dwóch miesiącach? Jak chcesz prowadzić komunikację, w jakim tonie ją utrzymasz? Strategia pomoże zachować spójność i tempo działań.

Konsekwencja.

I spójność. Twoja marka będzie rozpoznawana po konkretnych cechach. Twoją rolą jest sprawić, aby w każdym miejscu komunikowane były te same lub podobne cechy. To wzmocni i uporządkuje przekaz.

Współprace.

Zwracaj się o nie do innych influencerów w branży. Oferuj cross-promo innym twórcom, zawsze najpierw wychodząc z propozycją korzyści dla nich.

Społeczność.

To odbiorcy decydują, czy jesteś influencerem, prawda? Umiesz budować wokół siebie społeczność? W całym procesie na pewno bardzo Ci się to przyda. Tu wracamy do punktu o motywacjach. Jeśli chcesz zostać „wpływaczem” dla samego wpływu, twoje potencjalna społeczność może to szybko zidentyfikować. Wtedy ciężej będzie ich do siebie przekonać.

Autopromocja. 

Bez tego elementu ciężko będzie się przebić. Nie chodzi o chwalenie się dookoła, ale świadomość swojej wartości i umiejętność wyraźnego komunikowania tego. Praca. Przyciągaj ludzi do tego, co już zrobiłeś/aś, do efektów. Twoja osobowość i charyzma to absolutnie niezbędny element całości, ale bez konkretnej pracy, wartości dla odbiorców, ciężko będzie ich przyciągnąć. Pamiętaj, każdy chce czegoś dla siebie.

Bycie influencerem oznacza rozpoznanie tych potrzeb i zgrabne się do nich dostosowanie przy jednoczesnym pozostaniu sobą.

Trzymam kciuki za ułożenie własnego, skutecznego przepisu na budowanie swojego wpływu.